NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
6309
Цветни аспекти

Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа

| 19 Септември 2024, 12:21 ч.
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Снимка © Архив

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Фотоизложбата „На път с моя приятел“ на Величка Николова ще бъде открита на 21 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.

„Изложбата е за моето пътуване във времето. За празниците и делниците. За пътищата и хората“, казва авторката.

Величка Николова е родена в Русенско, а детството си е прекарала в Бургас. Целият трудов стаж е преминал в системата на Министерството на енергетиката. Работила е като машинописка и технически секретар „Електроснабдяване“ в Бургас и Казанлък, където се е пенсионирала през 2008 г. В Града на розите, където живее и до днес, е дошла случайно през 1984 година.

С любителска фотография се занимава от 2005 г., снимала е семейството и близките си. По-късно е започнала да снима по традиционните празници в Казанлък и в други населени места. Участвала е в няколко изложби. Сре

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Днес  програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.

Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.

На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.

На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.

На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас&ldquo

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.

Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.

Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той. 

Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.

По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.

В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.

Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорств

С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.

Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.

Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика. 

"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Тикер в 19:00 ч.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. ...
Начало Цветни аспекти
6309
Цветни аспекти

Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата.

| 19 Септември 2024, 12:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Снимка © Архив

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Фотоизложбата „На път с моя приятел“ на Величка Николова ще бъде открита на 21 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.

„Изложбата е за моето пътуване във времето. За празниците и делниците. За пътищата и хората“, казва авторката.

Величка Николова е родена в Русенско, а детството си е прекарала в Бургас. Целият трудов стаж е преминал в системата на Министерството на енергетиката. Работила е като машинописка и технически секретар „Електроснабдяване“ в Бургас и Казанлък, където се е пенсионирала през 2008 г. В Града на розите, където живее и до днес, е дошла случайно през 1984 година.

С любителска фотография се занимава от 2005 г., снимала е семейството и близките си. По-късно е започнала да снима по традиционните празници в Казанлък и в други населени места. Участвала е в няколко изложби. Сре

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Днес  програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.

Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.

На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.

На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.

На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас&ldquo

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.

Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.

Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той. 

Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.

По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.

В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.

Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорств

С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.

Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.

Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика. 

"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.